Makaleler

 

NEDEN BU KADAR KIZGINIZ?16
Ekim
2018

Son dönemde farklı platformlardaki paylaşımlardan anlıyorum ki birçok çalışan yöneticisine çok kızgın, yöneticilerse çalışanlarına. 

 

Paylaşımların içeriklerinden anladığım kadarıyla nedenlerden önemli biri "anlaşılmamak". Ne yazık ki iki taraf da kendilerinin ve birbirlerinin gerçek ihtiyaçlarının ve duygularının farkında değil ve bunları açık iletişimle paylaşamıyor. Anlaşılamayınca ve ihtiyaçlar giderilemeyince de öfkeye dönüşüyor. Oysa senaryoyu tersine çevirmek mümkün.

 

Örneğin, akşam geç saatlere kadar çalışsa da ertesi gün işe 15 dk. geç kalan Fatma’ya, yönetici Mehmet’in “Bu yoğunlukta işe neden geç geliyorsun” demek yerine;

 

“ Fatma biliyorsun şu sıra hepimiz yıl sonu raporlamalarını ve yeni yıl planlarını yetiştirme baskısı altındayız. Açıkçası ben de çok gerginim çünkü üst yönetime mahçup olmaktan korkuyorum. Senin de geç saatlere kadar çalıştığını görüyorum ve desteğin için teşekkür ediyorum. Şu dönemi atlatana kadar her dakika bizim için önemli. Bu nedenle desteğini sürdürmeni ve işe zamanında gelmeni bekliyorum” dediğini düşünsenize.

 

Mehmet'in ilk yanıtına göre uzun görünebilir ama şiddet içeren az kelimeyle “insanları kırmak” yerine, açık olup “yapıcı olmak” hepimizi daha mutlu etmez mi? 

 

 

AYŞE DEMİRBAŞ

 

Eğitim, İletişim ve Performans Yönetimi Danışmanı      138